Psychiatrzy – nadzieja na przyszłość

XXI wiek przyniósł przede wszystkim rozwój świadomości na temat chorób i zaburzeń na tle psychicznym. Społeczeństwo zaczęło otwierać się na przeróżne formy zwiększania swojej wiedzy w tym zakresie, jak i chętniej sięga po formy pomocy dla siebie i bliskich. W tym zakresie z pomocą przychodzą psychiatrzy. Lekarze, bez których wiele przypadków nie zostałoby wyleczonych lub chociażby zaleczonych.

Czym w ogóle jest psychiatria?

Jest ona dziedziną nauk medycznych, która zajmuje się szeroko pojętą diagnostyką, badaniem i leczeniem chorób i zaburzeń na tle psychicznym. Skupia swoją uwagę na wpływie czynników biologicznych, genetycznych czy środowiskowych na umysł i zdrowie psychiczne pacjentów. Jest to niezwykle szeroka, ale i przydatna dziedzina, która stale się rozwija.

psychologist-g9c8d00b52_1280

Czym zajmują się psychiatrzy?

Ich rolą jest przede wszystkim diagnozowanie, leczenie i oczywiście zapobieganie chorobom oraz zaburzeniom psychicznym. Ich praca wymaga wykorzystania szerokiego wachlarza umiejętności zdobytych podczas studiów i późniejszej specjalizacji psychiatrycznej. Wspierają oni pacjenta przez cały okres leczenia, oceniając i diagnozując na bieżąco jego stan, dobierając odpowiednią farmakoterapię, towarzysząc pacjentowi podczas psychoterapii. Wielu psychiatrów również samemu prowadzi psychoterapie w wielu nurtach, z których jednym z najpopularniejszych jest terapia poznawczo-behawioralna.

W zakres ich kompetencji może wchodzić naprawdę wiele odmian chorobowych. Poczynając od dużej ilości odsłon depresji, zaburzeń depresyjno-lękowych czy zaburzeń nastrojów, które mogą utrudniać codzienne życie pacjentów. Diagnozują i towarzyszą pacjentom zmagającym się ze schizofrenią bądź innymi zaburzeniami psychotycznymi. W skład ich pracy wchodzą również zaburzenia psychosomatyczne, takie jak zaburzenia snu związane z bezsennością bądź nadmierną sennością, zaburzenia odżywiania takie jak przykładowo anoreksja czy bulimia, czy wreszcie wszelkiego rodzaju uzależnienia. W przypadku tych ostatnich istotne jest również dla pacjenta wsparcie specjalnych instytucji zajmujących się terapią uzależnień.

Praca psychiatrów wymaga zwrócenia szczególnej uwagi, ponieważ pozwala ona wpływać na ogromną ilość aspektów jakości życia codziennego niemal każdego człowieka. Propagują oni otwarte mówienie o problemach psychicznych, zachęcając tym samym do sięgnięcia po pomoc w momencie, gdy jest ona niezbędna. Ich praca daje szansę na poprawę stanu psychicznego pacjentów, którzy z wielu czynników potrzebują pomocy w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?