Pokój dla dziecka, kilka uwag ogólnych o aranżacji i dekoracjach okiennych

Podstawową wartością powinna być wygoda i bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku ruchliwych kilkulatków. Dzieci z całą pewnością docenią meble o obłych kształtach, pozbawione wystających krawędzi, oraz barwne tkaniny. Meble te powinny też być dostosowane wielkością do wieku naszego milusińskiego. Podobnie i zasłony, czy firany. Inne bowiem modele dekoracji okiennych wybierzemy dla malucha, a inne dla poważnego nastolatka!

Zasłony i firany w pokoju dziecka

Przymierzając się do zakupu zasłon dla dziecka, należy uwzględnić wiek pociechy. Jeżeli mówimy o przedszkolaku lub uczniu pierwszych klas szkoły podstawowej, to każdy wybór rodziców zapewne sprawi wiele radości. Starsze dzieci mogą natomiast mieć już nieco inne gusta i dlatego warto wysłuchać ich opinii. Dla kilkulatka najlepiej wybrać zasłony jaquardowe, czy po polsku żakardowe, gdyż jest to rodzaj dekoracji okiennej pokrytej wzorzystymi dekoracyjnymi, często w bardzo wyrazistych barwach, a więc takich, jakie kochają dzieci! Możemy również zamówić zasłony na skosy, gdyby pokój dziecka znajdował się na piętrze, lub gdybyśmy mieszkali w adaptacji poddasza. Nadspodziewanie dobrze egzamin zdadzą też zasłony velvetowe (welurowe), których zaletą jest niepospolita miękkość. Dzieci doceniają takie szczegóły. Wydaje się, że najładniejsza będzie firana okienna typu linen look, czyli firany imitujące len, lecz wykonane z poliestru. Są one lepszym wyborem, gdyż w przeciwieństwie do firan z naturalnego lnu, są bardzo odporne na zagniecenia. Dzieci zaś niezbyt dbają  o takie drobiazgi, jak unikanie nieestetycznych zmięć.

Obraz2

Na powyższym zdjęciu widoczna jest ozdobna tkanina na zasłonę okienną do pokoju dziecka, źródło grafiki: Małgorzata Dekoracje i Automatyka z Wrocławia.

 

Rolety i karnisze elektryczne dla dzieci, czy to dobry pomysł?

Wbrew pozorom wybór eleganckiej rolety rzymskiej jest dobrym rozwiązaniem, lecz głównie dla starszych dzieci. W przypadku młodszych latorośli samodzielne operowanie zasłoną okienną na tradycyjnym karniszu, lub klasyczną roletą może być utrudnione. Warto mieć to na uwadze, gdyż rolety elektryczne do pokoju dziecinnego, czy karnisze automatyczne nie są dużym wydatkiem, a mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo, dziecko samodzielnie będzie w stanie obsługiwać automatyczne zasłony, nie będzie musiało w tym celu sięgać po pomoc taboretów lub krzeseł. Jest więc automatyka okienna pomysłem godnym rozważenia dla odpowiedzialnych rodziców ciekawskich maluchów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?