Piękne miasto Lwów

Lwów to miasto bliskie sercom Polaków,nie tylko ze względu na bliskość polskich granic – niecałe 80km, ale także wspólną przeszłość Ukrainy i Polski. Lwów był kiedyś miastem polskim, znajdował się na trzecim miejscu wśród innych miast pod względem ludności. Dzisiejszy Lwów jest miastem o charakterze bardzo europejskim. Stara się nadążyć za nowoczesnymi trendami, jednak niektóre okolice i miejscowości leżące obok, sprawiają że przedstawiony naszym oczom krajobraz zabiera nas do zupełnie innego świata.
Lwów to miasto z którego pochodzi większość polskich rodzin, które po zakończeniu okrutnego dla Europy czasu, czyli II wojny światowej zostały przesiedlone na Ziemie Zachodnie. Każdy z nas słyszał wiele historii od swoich dziadków. Opowiadali nam o tych bardzo ciężkich i trudnych powojennych czasach. Możemy tylko wyobrazić sobie jak bardzo wydarzenia te miały wpływ na proces rozwoju ich duszy.

lviv-ukraina-miasto

Dla Polaków, Lwów jest bramą do Wschodu Europy. Nasz naród ma wiele sentymentów co do wspólnej przeszłości i interesuje się kulturą lwowską. Lwów to miasto, w którym styka się wiele różnych narodowości, lecz głównie są to naród polski i ukraiński. W okolicach Lwowa znajdują się posiadłości dawnych polskich królów i magnatów. Leżą one w pięknym otoczeniu. Góry, pagórki, zieleń. Cudowne dla oczu krajobrazy. Wśród wielu budowli znajdują się także miejsca, które świadczą o przeszłości, wprowadzają nas w zadumę i refleksję. Na terenie Lwowa znajduje się wiele cmentarzy, na których leżą nasi przodkowie, ludzie, którzy walczyli o godność polską.

Lwów jest miastem wieloetnicznym. Do czasów II wojny światowej oprócz dominujących liczebnie Polaków, mieszkali tu także: Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, Czesi i Rosjanie. Lwów jest ośrodkiem kulturalnym i miastem przypominającym o potędze jakim władała Polska przed wojną. Centrum miasta z dużym rynkiem i siecią wąskich uliczek przypomina Kraków.

Aby dobrze poznać Lwów warto wybrać się w co najmniej dwudniową podróż. Biura podróży organizujące Wycieczki Lwów dają w ofercie bardzo ciekawe sposoby na spędzenie wolnego czasu. Lwów i jego okolice, piękne zamki, Cmentarz łyczakowski, Orląt Lwowskich i wiele innych zabytków sprawiają, że Lwów w oczach turystów staje się drugim Rzymem. Lwów to miasto, które daje nam lekcje na temat bardzo trudnej ale pięknej historii Polski. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że Lwów jest teraz ukraińskim miastem i na jego terenie znajduje się ponad 50 % głównych zabytków ukraińskich: Dworzec Główny, pomnik Mickiewicza, Katedra łacińska z kaplicą Boimów, Katedra ormiańska, Opera Lwowska, Politechnika Lwowska i wiele innych.

Lwowska Opera
Lwowska Opera
Pałac Lwów
Pałac Lwów

Lwów warto odwiedzić w wakacyjna niedzielę. Centrum jest wtedy wolne od ruchu samochodowego, ulice i place są oddane ludziom. Pomimo dużej liczby zwiedzających, na pewno uda nam się poczuć wspaniały klimat miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?