Kitesurfing czy windsurfing co wybrać?

Często rozpoczynając przygodę z surfowaniem, stawiamy sobie pytanie, czy wybrać windsurfing i kitesurfing. Na pierwszy rzut oka obie dyscypliny mogą wydawać się do siebie zbliżone, w każdej potrzebna jest deska, siła wiatru, a także zbiornik wodny. Jednakże po wgłębieniu się w temat okazuje się, że znacznie się różnią. Poniżej omówimy podstawowe różnice w tych rodzajach surfowania, które pomogą nam zorientować się, który rodzaj bardziej odpowiada naszym preferencjom. 

szkolenia kiteboardingowe z safety kite

Kitesurfing polega na surfowaniu na powierzchni wody przy użyciu specjalnej deski do kite’a przy wykorzystaniu siły wiatru. W skład podstawowego wyposażenia kitesurfera wchodzi: latawiec (źródło energii napędowej), deska (różniące się kształtem i ciężarem, z wyznaczonym miejscem na stopy), bar (drążek za pomocą, którego możemy zmieniać kierunek), trapez (pas, do którego podpinamy latawiec). W przypadku kitesurfingu deskę prowadzimy po wodzie po krawędzi. Bardzo ważne są sprzyjające warunki atmosferyczne i wiatr. Naukę kitesurfingu powinniśmy rozpocząć od spotkań z instruktorem, który poprzez dobre wprowadzenie teoretyczne, poprowadzi nas do pierwszych działań praktycznych. W przypadku windsurfingu głównym źródłem napędu jest również siła wiatru, ale wykorzystuję się ją w inny sposób. Pierwsza zasadnicza różnica jest taka, że nie mamy doczyniania z latawcem, lecz z żaglem.

Więcej na: https://safetykite.pl/wyjazdy-kitesurfingowe-szkolenia-ferteventure

Kitesurfing może przypominać snowboard, z kolei windsurfing możemy potraktować jako specyficzny rodzaj żeglowania. Do uprawiania windsurfingu potrzebujemy deskę do windsurfingu, ruchomy żagiel (który przytrzymujemy), bom (uchwyt do przytrzymywania), maszt, trapez, statecznik (generator siły oporu, która wraz z pędnikiem wprawia deskę w ślizg). W przypadku windsurfingu, w przeciwieństwie do kitesurfingu, musimy surfować po wodach głębokich, ponieważ w innym przypadku statecznik może zostać uszkodzony. Warto podkreślić, że w kitesurfingu tkniemy wodę krawędzią deski. W windsurfingu mamy do czynienia z prowadzeniem deski płasko po wodzie. Kitesurfing zapewnia nam większą mobilność, sprzęt jest mniejszy i bardziej kompaktowy. Windsurfing jednak jest wymieniany jako łatwiejszy do nauczenia się rodzaj sportu wodnego niż kitesurfing. W kitesurfingu często musimy okrzesać nieprzewidywalną siłę wiatru, co wymaga znaczących umiejętności i dobrego przewodnika. Wymaga on od nas dużej więcej energii, co zapewnia także dużo większą dawkę adrenaliny. To sprawia, że kitesurfing zaliczany jest do grona sportów ekstremalnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?