
Praca w policji wiąże się z wieloma obowiązkami i nie jest zajęciem dla każdego.
Aby zostać pracownikiem policji należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Podstawowe to:
- być obywatelem Polski korzystającym w pełni z praw publicznych
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie
- nie być osobą karaną
- posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby
Co zrobić, aby ubiegać się o pracę policjanta?
Rekrutacja do policji wymaga kilku etapów.
Przede wszystkim konieczne jest złożenie dokumentów aplikacyjnych. Można tego dokonać w każdym komisariacie. Jednak najkorzystniej jest wybrać od razu miejsce, w których chce się podjąć pracę. Bowiem przenoszenie między komisariatami jest trudne.
Następnie odbywa się spotkanie organizacyjne, gdzie omawiane są dalsze warunki przyjęcia do pracy w policji.
Jakie testy do policji trzeba zdać?
Jest ich kilka i konieczne jest zaliczenie każdego z nich.
Warto się do nich sumienie przygotowywać, gdyż każdy jest punktowany, a suma punktów jest podstawą przyjęcia (lub nie) do pracy w policji.
- Test Wiedzy. Rozwiązuje się go w komputerze. To czterdzieści pytań. Przy każdym pytaniu znajdują się cztery odpowiedzi, przy czym tylko jedna jest właściwa. Test Wiedzy zostaje zaliczony każdej osobie, niezależnie od osiągniętej punktacji.
- Test Sprawności Fizycznej (TSF) to pokonanie toru przeszkód w ściśle określonym czasie ( 1 minuta 41 sekund). Do zrobienia są m.in. takie ćwiczenia, jak: brzuszki z piłką lekarską, przeskoki nad płotkami lekkoatletycznymi, przewroty na materacu, przenoszenie manekina.
Gdy zaliczone zostaną oba testy otrzymuje się skierowanie na tzw. multiselect. Jest to kolejny test, który trzeba zaliczyć, gdy w zasięgu zainteresowań jest praca w policji. Często odbywa się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu tygodniach od zadania testów Wiedzy I TSF.
Na czym polega Multiselekt?
Jest to zestaw testów psychologicznych. Określają one inteligencję, zręczność, podzielność uwagi. Jednak przede wszystkim określają osobowość kandydata, czy poradzi sobie w sytuacji stresowej, będzie potrafił współpracować w grupie, utrzyma stabilność emocjonalną.
Egzamin MS składa się z kilku etapów:
- rozwiązywanie testów na komputerze,
- diagnozowanie cech charakteru wykonywane w wersji papierowej,
- rozmowa z psychologiem.
Co dalej?
Po zdaniu wszystkich wymaganych testów obywa się spotkanie przed komisją, tzw. wywiadu zorganizowanego ( minimum jeden psycholog i jeden policjant). Rozmowa dotyczy powodów, dla których praca w policji została wybrana, osobistych zainteresowań, odpowiedzi z testów.
Rekrutacja do policji kończy się komisją lekarską i wypełnieniem ankiety bezpieczeństwa.
Ostateczna decyzja o przyjęciu do służby w policji zależy od ilości uzyskanych punktów, które przyznawane są na każdym etapie rekrutacyjnym. Od nich zależy, czy i kiedy można spodziewać się powołania do pracy w policji.