Okolice Budapesztu

Turyści mogą zastanawiać się co ciekawego znajduje się w okolicach najpiękniejszego miasta Europy: Budapesztu. Jak każde z miast musi posiadać nie tylko ciekawą historię i zabytki, ale też wiele okolic, które warto zobaczyć.

Budapeszt jest miastem, które leży zaraz przy Dunaju, na jego południu rozciąga się Nizina Węgierska, która pokazuje swój bezkres. Tylko Zakole Dunaju na północy miasta i zachodnia część pokazują zróżnicowanie terenowe. Wydawałoby się, że zwiedzanie okolic Budapesztu jest niepotrzebne z racji tego, że sam w sobie jest jedną wielką atrakcją. Nic bardziej mylnego. „Wycieczki Budapeszt i okolice” są bardzo chętnie wybieranym programem, ponieważ doskonale urozmaicają weekendowy lub kilkudniowy wypad do pięknej stolicy Węgier.

wycieczki szkolne do budapesztu

Oto kilka miejsc, na które warto zwrócić uwagę:

1) Szentendre

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/65/Szentendre_F%C5%91_t%C3%A9r.jpg

foto wikipedia

Bardzo piękne miasto, które ma śródziemnomorski klimat i wiele zabytków. Wąskie i kręte uliczki, przy których stoją kolorowe domki z gankami i artystyczna atmosfera nadają miejscu wyjątkowego uroku. Do największej atrakcji Szetendre należy węgierski skansen, który na swoim terenie posiada budowle z 10 regionów etnograficznych z czasów Wielkich Węgier. Całość jest tak bardzo fascynująca dlatego, że posiada autentyczne wyposażenie. Są tu pokazywane narzędzia rzemieślnicze z dawnych epok. Na terenie Szetendre mieszka ludność serbska. Dlatego znajduje się tu wiele cerkwi. To w tym miejscu zaczyna się Zakole Dunaju.

2) Wyszehrad

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Visegr%C3%A1d_Mountain_Fastness_03.jpg

foto wikipedia

To miasto, które kiedyś było stolicą Węgier. Znajduje się tutaj wzgórze, na którego szczycie znajduje się cytadela. Można z niej obserwować panoramę Zakola Dunaju. Ruiny Pałacu Królewskiego to kolejne miejsce, na które warto rzucić okiem. Była to kiedyś siedziba króla Macieja Korwina, najwspanialszy pałac na Węgrzech, w stylu renesansowym. Ważnym elementem Pałacu jest dziedziniec, na którym stworzono kopię studni Herkulesa i Lwią Fontannę. Do Wyszehradu jak i Szetendre można bez problemu dotrzeć rejsem po Dunaju. Kursują tu także autobusy. Miejsca są naprawdę oblegane, dlatego zdarza się, że dotarcie do nich sprawia zwiedzającym kłopot.

3) Esztegrom

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ca/EsztergomMontage2.JPG/800px-EsztergomMontage2.JPG

foto wikipedia

Główną atrakcją w tej miejscowości jest największa na Węgrzech Bazylika. Esztegrom jest nazywane kolebką katolicyzmu na Węgrzech. Znajduje się na wysokiej skarpie nad Dunajem. We wspomnianej bazylice można zobaczyć kaplicę Bakocza i wejść do skarbca katedralnego. Chętnie odwiedzanym miejscem jest także Muzeum Zamkowe, które posiada pozostałości Pałacu Królewskiego i pierwszej budowli kamiennej jaka znajdowała się na terenie Węgier.

Fraza wycieczki Budapeszt jest ostatnio bardzo popularnym słowem, które wpisywane zostaje do wyszukiwarki google na przełomie Kwietnia / Maja, to czas w którym Polacy planują już wyjazd na wakacje w niedaleko oddalone miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?