
Nóż myśliwski to bardzo ważne dla myśliwego narzędzie, które często musi spełniać wiele funkcji jednocześnie. Taki nóż musi być wykonany z dobrych jakościowo materiałów i odpowiednio zahartowany aby jak najdłużej trzymał ostrość przy pracach bardziej wymagających. Dawniej nóż bezpośrednio wykorzystywany był do polowania na zwierzynę i często dobijania jej. W dzisiejszych czasach myśliwy traktuje swój nóż jako uniwersalne narzędzie, służące do oprawiania i skórowania zwierzyny, patroszenia jej, przygotowywania posiłku i najróżniejszych prac obozowych. Nóż w lesie jest narzędziem bardzo przydatnym i wielofunkcyjnym, wiedzą o tym nie tylko myśliwi i leśnicy ale także osoby zajmujące się sztuką przetrwania czyli surwiwalem, a także bushcraftem.
Budowa noża myśliwskiego
Typowa budowa noża myśliwskiego polega na tym aby jego wyważenie było neutralne, czyli środek ciężkości powinien być na środku, lub wyważenie z przewagą na rękojeść, czyli takie aby głownia była lżejsza od rękojeści. Materiały z jakich wykonane są dobrej klasy noże myśliwskie to przede wszystkiej wysokiej jakości stal, która praktycznie zawsze zostaje poddana hartowaniu i odpuszczaniu. To sprawia, że noże myśliwskie są ostre i odpowiednio twarde, co pozwala na wykonywanie nimi trudnych prac. Noże myśliwskie możemy podzielić, ze względu na budowę na 2 typy:
– hidden tang – nóż, którego trzpień „ukryty” jest w rękojeści
– full tang – czyli nóż posiadający okładki na rękojeści.
Jeżeli chodzi o materiały używane do tworzenia rękojeści noży myśliwskich możemy rozróżnić tu:
– drewno naturalne;
– drewno stabilizowane, czyli drewno które zostaje poddane procesowi utwardzenia go, najczęściej żywicami;
– materiały syntetyczne;
– micarta – materiał utwardzany najczęściej żywicami epoksydowymi;
– poroże – używane ze względu na tematykę myśliwską, ale także dlatego, że poroże po prostu nadaje się na rękojeści noży, w dodatku jest materiałem naturalnym i stosunkowo odpornym na warunki atmosferyczne.