Na jakie przynęty sandaczowe warto zwrócić uwagę ?

fishing-g8cf8fc73d_1280

Wędkarstwo to wspaniałe hobby dla wielu osób, ale znalezienie odpowiedniej przynęty w danej sytuacji może być trudne. Istnieje wiele różnych gatunków ryb, które żyją w różnych częściach świata i zamieszkują różne środowiska wodne. Wiedza o tym jakiej przynęty należy użyć może nie być tak oczywista jakby się wydawała, ale odpowiednio dobrana przynęta to połowa sukcesu i wymaga prawidłowego zastosowania.

Każdy wędkarz mając najlepszy sprzęt, ale nie posiadając dobrze dobranej przynęty nie złowi żadnej ryby. Przynęta to bardzo ważny element i niezbędne wyposażenie. Przynęty najprościej możemy podzielić na sztuczne i naturalne. Przynęty naturalne stanowią małe, dobre i żywe robaki. W przypadku przynęt sztucznych wyszczególniamy wiele rodzajów. W tym przypadku wachlarz jest bardzo szeroki. Otóż, pierwszym krokiem przy wyborze przynęty jest określenie na jaki gatunek ryby ma być przeznaczona. Jest to o tyle ważne, ponieważ w asortymencie znajdziesz podział przynęt ze względu na gatunek ryby, przykładowo wyróżniamy:

  • przynęty na troć

  • przynęty boleniowe

  • przynęty na pstrąga

  • przynęty na sandacza

  • przynęty na suma

  • przynęty na szczupaka

  • przynęty na klenia

  • przynęty na jazia

Taki podział przynęt zdecydowania zawęża i ułatwia nam wybór przynęty. W drugim kroku możesz się zastanowić nad tym czy chcesz mieć przynęty seryjne czy wolisz przynęty ręcznie robione. Niewątpliwie rękodzieła stanowią unikatowe dzieła sztuki.

48d9f2a83c2269d4e0d7b7b28d876b9f

Jaką przynętę na sandacza wybrać ?

Na rynku jest wiele różnych przynęt na sandacze. Najpopularniejsze przynęty sandaczowe to: koguty sandaczowe, mandula na sandacza, przynęty gumowe czy woblery sandaczowe. Różnią się między sobą wieloma cechami, mianowicie: rozmiarami, konstrukcją, wagą, designem, ceną czy jakością. Bez względu na to jaką przynętę sandaczową wybierzesz, będzie ona skuteczna jeśli będzie używana zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Koguty sandaczowe są bardzo charakterystyczne ze względu na ich konstrukcję. Haczyk jest ukryty wśród piór. Końcówka przynęty ma okrągłą główkę. Kotwica, czy inaczej mówiąc haczyk, mocno trzyma rybę. Gramatura przynęty zawiera się w przedziale od 8g do 26g.

Mandule na sandacza występują głównie w trzech seriach, mianowicie dostaniesz: mandule raczek, mandule classic oraz mandule drop shot.

Mandule raczek swoją budową, jak sama nazwa wskazuje, przypominają małe raki. Raczki można prowadzić jak klasyczne jigi. Po oddaniu rzutu, należy chwile poczekać, aż przynęta opadnie na dno. Następnie krótkim, spontanicznym ruchem odrywamy przynętę od dna podbijając co najmniej dwa, trzy razy jednocześnie zwijając luz linki.

Mandule dropshot to nowoczesne i nowatorskie przynęty. Ich konstrukcja jest prosta i nie przypomina klasycznych przynęt imitujących wygląd ryby. Otóż, przynęta składa się z haczyka i dwóch kulek wypornościowych. Przynęta ta pierwotnie została stworzona z myślą o łowieniu metodą dropshotową, ale w praktyce znalazła dodatkowe zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?