Historia przechowywania wina

Wino to trunek, który kojarzy nam się z zazwyczaj mającym kilkanaście procent alkoholem. Pijemy go dla celów rozrywkowych i towarzyskich. Na południu Europy to także dodatek do dań, a picie wina to element kultury. Jednak w przeszłości wino odgrywało bardzo ważna rolę w zachowaniu bezpieczeństwa sanitarnego ludzi. Pozwalało na dłuższe przechowywanie wody.

Kiedyś ludzie nie potrafili wytworzyć wina o dużym stężeniu procentowym. Do fermentacji stosowano jedynie dzikie drożdże, które samodzielnie dostawały się do nastawu z powietrza lub wody. Wskutek tego, wino było doskonałym sposobem na konserwację i dezynfekcję wody. Zawarty w nim alkohol przeciwdziałał rozwojowi szkodliwych bakterii. Woda, która stoi kilka dni nie nadaje się już do picia. Natomiast wino może czekać na swój czas w zasadzie nie ograniczą ilość lat.

Przy podróżach dalekomorskich to właśnie wino było formą, w jakiej gromadzono zapasy wody pitnej. Także podczas wypraw zbrojnych, handlowych lub w ramach eksploatacji, wino stanowiło klucz do ich powodzenia. Czasem zamiast wina stosowano piwo, które także było łatwe do wytworzenia.

skrzynki

Było ono przechowywane w specjalnych dzbanach. Pomocne w magazynowaniu wina były także skrzynki do wina. W nich składowano butelki. Jednak ponieważ wino spożywano w ogromnych ilościach, częściej korzystano z ogromnych naczyń lub beczek. Pozwalały one na względnie hermetyczne zamknięcie pojemnika i skuteczne monitorowanie stanu zapasów. W starożytności i średniowieczu wytwarzanie wina była powszechnie znaną procedurą.

skrzynki zasuwane

Dopiero w czasach współczesnych ludzie nauczyli się przyrządzać trunki o wysokim stężeniu alkoholu. Udało się to dzięki wyselekcjonowaniu specjalnych kultur drożdży, bardziej wytrzymałych i wydajniejszych. Przeszłość wina zdradza dlaczego w przeszłości było ono tak popularne, szczególnie w krajach śródziemnomorskich. Do dziś picie wina do potraw zostało elementem kultury we Włoszech i innych krajach regionu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?