
Nieprawidłowa pielęgnacja, błędy w diecie, uczulenia, a także zanieczyszczenie środowiska sprawiają, że coraz więcej osób cierpi na choroby skóry. Objawiają się one głównie świądem, zaczerwienieniem, nadmiernym łuszczeniem naskórka i pękaniem skóry. Jeśli zauważy się u siebie niepokojące objawy, powinno się niezwłocznie udać się do dermatologa.
Pomoc dermatologa jest niezbędna nie tylko w przypadku poważnych chorób takich jak łuszczyca. Do lekarza powinny zgłosić się wszystkie osoby z atopowym zapaleniem skóry, grzybicą, egzemą, kurzajkami, a także innymi przykrymi dolegliwościami. Jedynie doktor jest w stanie dobrać odpowiednie preparaty, dzięki którym choroba zniknie raz na zawsze i nie powróci. Stosowanie leków bez recepty bądź, co gorsza, preparatów oferowanych w drogeriach może jedynie pogorszyć stan skóry. Dermatolog jest bowiem w stanie określić, jakie jest podłoże problemów skórnych i wskazać, jakie leczenie jest niezbędne, by się ich pozbyć. Nawet najlepszy kosmetolog lub pracownik renomowanej drogerii nie będzie w stanie pomóc w podobnym stopniu jak lekarz wyspecjalizowany w leczeniu chorób skóry.
U dermatologa można leczyć również dolegliwości skórne, których powszechnie nie uznaje się za choroby. Dotyczy to choćby nadmiernego pocenia, trądziku młodzieńczego czy przesuszenia skóry na całym ciele. Specjalista może skierować osobę cierpiącą na nie na zabiegi lecznicze takie jak fototerapia, czy też przepisać specjalne kosmetyki wykonywane w aptece na podstawie recepty.
Warto pamiętać, że leczenie w gabinecie dermatologicznym może trwać przez wiele miesięcy. Niestety, choroby skóry „lubią” nawracać, dlatego nawet po ustąpieniu ich objawów leczenie powinno być kontynuowane. W przypadku atopowego zapalenia skóry u dzieci leczenie trwa zwykle kilka lat, natomiast w przypadku łuszczycy – do końca życia, gdyż łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, a jej terapia polega na leczeniu przykrych objawów.