Domy szeregowe

Budownictwo szeregowe, to tak jakby zbudować obok siebie identyczne domki, ale połączone ze sobą ścianami zewnętrznymi. Stosuje się je, jeśli na zagospodarowanym terenie jest za mało miejsca na zbudowanie oddzielnych budynków, albo w okolicy już istnieją podobne budynki, zbudowane właśnie w ten sam sposób. Ma to rzecz jasna swoje wady i zalety. Do waz zaliczyć można posiadanie sąsiadów przez nieco grubszą ścianę.

Mimo, że hałasy dobiegające z sąsiedniego mieszkania, a raczej domu, nie są tak dokuczliwe, jak w przypadku mieszkań w blokach, to jednak od czasu do czasu słychać jest lanie wody do wanny, albo prace remontowe, jeśli takie są prowadzone. Podobnie z hałasami domowymi, jeśli na przykład hałasują dzieci, albo ktoś głośno krzyknie, a także w czasie wieczornych imprez, gdy głośno gra muzyka. Zalet też jest kilka, między innymi cieplejsze wnętrze, przy zmniejszonym koszcie zużycia energii. Dzieje się tak, za sprawą braku jednej zewnętrznej ściany, która łączy oba budynki. Sprawia, to że więcej ciepła zostaje w środku, jest ono lepiej magazynowane i wolniej uchodzi na zewnątrz. Podobną zaletą, może być robienie napraw, takich jak pokrywanie dachu nową papa, albo tworzenie elewacji na zewnątrz. Wtedy można koszty podzielić na połowę, bo aby budynek wyglądał dobrze, powinien być w jednym kolorze, a także o podobnej stylistyce.

makieta

Cel stworzenia makiety

Dział zajmujący się zagospodarowaniem terenu jest w każdy nieomal urzędzie, zarówno takim dużym w mieście, jak też w takim mniejszym, gminnym. Dla lepszego rozeznania w terenie i jego charakterystyce, zwłaszcza jeśli wokół planowanego miejsca, przeznaczonego do zabudowy są już jakieś budynki, tworzy się makiety architektoniczne – makiety.org. Dzięki temu można znacznie lepiej zrozumieć, jak nowy projekt odnajdzie się w danej zabudowie terenu, a także ewentualnie wprowadzić poprawki dotyczące, choćby odległości między domami, a ulicą, albo odległości między nimi.

4

Poprawki mogą być nieznaczne, ale mieć ogromny wpływ na późniejszą realizację zamierzenia, a także wpłynąć na jakość życia wszystkich w danej lokalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Why ask?